Zika Virüsü Kontrol Altına Alındı

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre Zika Virüsü artık kontrol altına alındı. Geçtiğimiz senelerde birçok ülkede etkili olan virüs en çok yeni doğan çocukları etkilemişti.

Bu durum karşısında Zika Virüsü ile ilgili ilan edilen uluslararası önlem duyuru kaldırıldı. Fakat bu durum Zika Virüsü ile mücadeleyi durdurmayacak. Hastalığın tekrar ortaya çıkabilme ihtimaline karşı her daim önlemler almaya devam edecek olan yetkililer, durumu kontrol altında tutmaya devam edebileceklerini umduklarını söylediler.

Öte yandan zika virüsü ile çalışmalara devam eden bilim adamları henüz hastalığın tam çözümünün bulunmadığı ve bu konuda uzmanların çalışmalarına devam etmesi gerektiğini kaydetti. Özellikle bu şekilde yayılan virüslerde görülen adapte olma sürecinin ardından yeni düzeylerde salgınlar görüldüğünü ifade ettiler. Bu şekilde küresel önlem ilanından çıkarılan virüs için sıkıntılı durumların ortaya çıkabileceğini iddia ettiler.

Türkiye’de de kısmen Afrika’dan gelen birkaç kişide görülen rahatsızlık daha önce Dünya’ya yayılan domuz gribi ve kuş gribi hastalıkları gibi yayılma göstermemişti.

Sivrisinekler aracılığıyla bulaşan virüsün yapılan tespitlerde kan ve cinsel ilişki yoluyla bulaştığı da kanıtlanmıştı.

Okuyoruz.com üzerinde magazin ve sağlık haberleri yapan Hafize halen eğitimini Kültürel Çalışmalar alanında sürdürmeye devam etmektedir. İletişim: [email protected]