Yurtta Sulh Konseyi Yargılaması Başlıyor

15 Temmuz darbe girişimini planlayan ve uygulamaya koyan en üst rütbeli kişilerin bulunduğu çatı davası bugün başlıyor. Türkiye’nin en büyük mahkeme salonunda yapılacak olan yargılamada sanıkların da yer alması bekleniyor.

Sanık kürsüsüne ilk önce Akın Öztürk’ün çıkması beklenirken, davanın bir numaralı sanığı FETÖ terör örgütü lideri olarak ifade edilen Fethullah Gülen oldu.

Dava süresince yoğun güvenlik önlemleri alınması beklenirken davada 1500 kişilik bir grubun güvenliği sağlaması bekleniyor. Yurtta Sulh Konseyi üyesi 38 kişinin ellerinin kelepçeli olarak mahkeme salonuna getirilmesi beklenirken ilgili şahısların görüntüleri de naklen yayınlanacak. Türkiye için çok önemli bir mücadelenin temel nedeni olarak gösterilen bu davanın birçok basın mensubu tarafından takip edilmesi bekleniyor.

Davada 221 sanık yargılanırken, sadece 38 sanık için 2991 kere müebbet isteniyor. Bu isimlerin yargılanmasına ise dosyanın okunmasından sonra geçileceği belirtiliyor. Uzun bir süreç alması beklenen davanın sonuçları birçok tutuklu için emsal niteliğinde olacak. Davada ayrıca birçok müdahil bulunuyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]