Yurtdışı Eğitim için Yeni Uygulamalar

YÖK yeni bir uygulama ile yurt dışındaki üniversitelere başvurma sınırında değişiklik yaptı. Yeni uygulamaya göre ilk 500 yerine dünya sıralamalarında ilk bine girilen üniversitelere ygs, lys veya farklı sınavlara girilmeden başvurulabilecek.

Yurt dışında eğitim görmek öğrenciler için önemli bir adım atılması sağlayan uygulama öğrencilerden tam destek gördü.

Bu uygulamada baz alınabilecek olan üniversite listeleri ise şunlar olarak kabul görüyor:   Academic Ranking of WorldUniversities (ARWU), CWTS Ranking, QS World University Rankings, Times Higher Education (THE) World University Ranking, University Ranking by Academic Performance (URAP).

Yukarıda verilen listelerde yer alan o senin ilk bin üniversitesine yerleşebilmek için herhangi bir sınava girilmesi şart olmayacak.

Fakat ilk 1000’in dışında kalan üniversiteler çin mutlaka YGS ve LYS’ye girilmesi gerekiyor. Bölümlere göre de bazı başvuru kotaları uygulanmaya devam edecek. Bu kotalar tıp için ilk 40 bin, hukuk için 150 bin, mimarlık için 200 bin, mühendislik için ilk 240 bine girilmesi gerekiyor. Bunun dışında kalan alanlar için ise programa en son yerleşen aday kadar puan alınması gerekiyor. Kılavuz’un dışında kalan adaylar için ise ön lisansa yerleşmek isteyenler herhangi bir puan türünden 150 puan, lisanslar için de herhangi bir puan türünde 180 puan alınması yeterli olacak.

Özel yetenek sınavları ile yerleşecek öğrenciler de YGS sınavından en az 150 puan alması gerekiyor. Bu puan herhangi bir türden olabiliyor.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.