Yunanistan’ı Korku Sardı

Yunanistan, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında ortaya çıkan sorunlar nedeniyle iptal edilmesi muhtemel olan geri kabul anlaşması sonrası büyük bir korkuya kapıldı. İstihbarat servislerinden aldığı bilgilere göre günde 3 bin mültecinin sınırdan bırakılması takdirde zaten ekonomik sıkıntılar ile uğraşan Yunanistan’ın büyük bir kaos yaşayabileceği belirtildi.

Mültecilerin büyük bir kısmının da izin verilmesi halinde Avrupa göç etmek istediklerini belirtmesi nedeniyle Türkiye’de yer alan 3 milyon mültecinin sınır kapılarına dayanması bekleniyor.

Yunanistan böyle bir göçe karşı ne bir b planı ne de farklı bir planı var. Muhtemelen yaşanacak olan göçün etkilerinin sadece Yunanistan’da değil İtalya vb. ülkelerde de hissedilmesi bekleniyor. AB’yi çok tehlikeli ve sıkıntı günler beklediği gerçeği artık net olarak görülebiliyor.

Sırf bu yüzden dolayı Avrupa Birliği yönetiminin Türkiye ile ilgili askıya alma konusunda geri adım atabileceği. İlgili konuda geri adım atılırsa Türkiye AB konusuna artık temkinli yaklaşacak. Zaten halihazırda Şanghay Beşlisi gibi gruplarla da görüşme halinde olduğundan dolayı artık alternatifi çok olarak görülüyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]