Youtube Telif İçin 3 Milyar Dolar Ödeme Yaptı

Google’un sahibi olduğu ünlü video sitesi Youtube, telif hakları için 3 milyar dolarlık ödeme yaptı. Geliştirdiği benzersiz içerik sistemi yani başka bir ifade ile Content ID ile videoların tekrar paylaşılmasını ve para kazanılmasını engelleyen Youtube, videoların asıl sahiplerine telif ödemelerine devam ediyor.

2018’in son ayları gelirken bu miktar 3 milyar dolar seviyesine ulaşmış durumda bulunuyor. Türkiye’de de birçok fenomen bu gelirleri elde edebilecekleri videolar yayınlamaya devam ediyorlar.

Özellikle Aykut Elmas, Danla Biliç gibi birçok kişi veya grup benzersiz youtube içerikleri ile gelir elde etmeye devam ediyor. Google gelirleri dışında kendilerine sponsor edinen bu kişilerin bazıları ise maliyenin kıskacında yer almaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Google’un İrlanda hesabından gelen ödemeleri mercek altına alan maliye birçok webmaster’a ve youtuber’e ceza kesmiş durumda bulunuyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]