Youtube Fenomenleri Vergi Kıskacında

Aylık gelirleri 500 bin tl’nin üzerine çıkan bazı fenomenlerin başı çektiği belirli bir gruba vergi kıskacı devam ediyor. Geçtiğimiz dönemde alt yapısı hazırlanan ve elde edilen kazançlara yönelik uygulanmaya başlayan gelir vergisi ve kdv uygulanmaya başladı.

Özellikle Danla Biliç, Orkun Işıtmak, Enes Batur gibi fenomenlere yönelen mali ekipler, bu şahısların google ve youtube üzerinden elde ettikleri gelirlerin bir dökümünü çıkardı. Bazıları ajanslara kayıt olan bu kişilerin elde ettikleri gelirlerin beyan edilip edilmediğini araştıran mali ekiplerin birçok fenomenin kişisel hesabından ödeme aldığını belirlediği kaydedildi.

Bunun üzerine vergi dairelerine çağrılan bu isimlerin, eğer süre içinde başvuru yapmazsa ceza işlem olarak bazı uygulamaların yapılacağı ayrıca geriye dönük faiz hesaplamasının da yapılacağı belirtildi.

Bu durum internetten aylık gelir elde eden ama bunu minumum düzeyde tutan kişiler içinde geçerli.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]