Yökdil Sonuçları Bu Hafta Açıklanacak!

Yökdil adı verilen ve YÖK – Ankara Üniversitesi – Anadolu Üniversitesi birlikteliğiyle yapılan yeni dil sınavı için sonuçlar merakla beklenmeye devam ediyor. Öğrencilerin konuyla ilgili yaptığı aramalar bazı haber siteleri tarafından hit kaynağı olarak kullanılması nedeniyle ortalıkta net bir bilgi yer almıyor. Fakat bazı kaynaklardan alınan bilgilere göre YÖKDİL sınavının sonuçlarının bu hafta cuma gününe kadar açıklanması bekleniyor.

Konuyla ilgili alınan itirazların değerlendirildiği ve her sınav için yaklaşık 30 bin civarında sınav kağıdığının da okunma işleminin devam ettiği belirtildi.

Bazı öğrenciler tarafından yoğun bir eleştiri yağmuruna tutulan YÖKDİL’in, ilerleyen dönemlerde bu denli basit olmayacağı da konuşuluyor. YDS ile eş değerde olup, diğer muadili sınavlara göre daha basit olan YÖKDİL’in ilk yapıldığı gün sınavına katılanlar büyük bir puan artışına geçecek gibi görünüyor.

Bu konuda yapılan eleştiriler genellikle sınava çeşitli nedenlerden dolayı giremeyenlerden geliyor. Fakat YÖK’ün yaptığı açıklama ise bunun tam tersi şekilde basında yer aldı. Genel hatları ile ingilizce bilgisini ölçtüğü kaydedilen YÖKDİL’in de diğer sınavlar ile eş değer olduğu ifade edildi.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]