YÖKDİL Sonuçları Açıklandı

YÖK’ün Ankara ve Anadolu Üniversiteleri ile birlikte iş birliği içerisinde gerçekleştirmiş olduğu yabancı dil sınavının sonuçları açıklandı.

Adayların Yökdil sisteminden erişebildiği sonuçlara göre iki gün önce YÖK Başkanı Saraç’ın yaptığı açıklamada olduğu gibi gayet başarılı puanlar aldığı görüldü. YDS’ye göre bir nebze alt kesimden gelen sorular nedeniyle birçok öğrencinin 50 puanı aştığı belirtilirken buna rağmen sınava giren kişilerin yarısının 50 puanın altında kaldığı belirtildi.

Fakat 70-80 koridoru arasında büyük bir birikme olduğu, buna nazaran daha üst kısımlarda da artış kaydedildiği belirtildi.

Bu sınav diğer yabancı dil sınavları için geçerli olduğu gibi 55 ve üstü alan öğrenci adayları bunu yüksek lisans ve doktora girişlerinde kullanabiliyor. Ayrıca akademisyen adayları da 65 ve üzeri puanları doçentlik sınavında kullanabiliyor. Adayların yüzünün güldüğü ender yabancı dil sınavlarından birisi olarak kayıtlara geçen YÖKDİL’in ardından gelecek hafta sonu ise YDS sınavının bahar dönemi uygulaması yapılacak.

Genel olarak tercih edilmeyen YÖKDİL sonrası daha fazla adayın gireceği açıklanan YDS için geri sayım devam ediyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]