Yökdil Sınavının Kısa Sürede Açıklanması Bekleniyor

Bugün 35 ilde yapılan yeni dil sınavı Yökdil’in tamamlanmasının ardından sınava giren kişileri sonuç heyecanı sardı. Geçmiş dönemlerde yapılan dil sınavlarına göre adayların bazılarının yorumlarına göre daha rahat geçirilen sınavın sonuçları da sınav kadar önemli görünüyor.

Yaklaşık 15 gün içinde açıklanması beklenen YÖKDİL için YÖK’ün kısa süre içinde bir açıklama yapması bekleniyor. Sınav kağıtlarının sınavı düzenleyen Anadolu Üniversitesi’ne sevki de başlatı. Sevk işlemlerinin ardından kısa süre için okunacak olan kağıtların sonuçlarının yine başvuru yapılan sayfadan ilan edilmesi bekleniyor.

AÖF sınavlarını da düzenleyen Anadolu Üniversitesi’nin bu konuda deneyimli olması göz önünde bulundurulurken sınavların kısa süre içinde açıklanabileceği kaydedildi. Türkiye’de daha az ilde yapılan ve sevk işlemleri hemen başlatılan sınavlar için yarından itibaren merkeze girişlerin başlaması ve akşama kadar tüm kağıtların merkeze girmesi bekleniyor. İki gün içinde tasnif edilecek olan kağıtların okunmaya başlamasının ardından 10 gün gibi bir süre içinde okuma işlemlerinin tamamlanması bekleniyor. Daha sonra yapılacak olan işlemlerle hesaplamalara geçilirken kısa süre içinde muhtemelen bir 15 gün içinde sonuçların ilan edilmesi ve ilk Yökdil sınavının puanlarının açıklanması bekleniyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]