YÖK İlanla 19 Rektör Alacak

YÖK’ün bugün yaptığı duyuruya göre ilanla rektör adayları alınacak. Henüz rektör ataması yapılmayan 19 üniversiteye rektör olabilmek için şartlar da açıklandı.

Bu şartlara uyan öğretim görevlileri verilen mail adresine bilgilerini gönderebilecek. İlgili şartlardan göze çarpan en önemli olanları şu şekilde bildirildi.

3 yıl boyunca profesörlük görevi yapmış olmak, atanma günü 67 yaşından gün almamış olmak. Devlet memuru olmasında herhangi bir sakınca bulunmaması gibi birçok şart bildirildi.

Bunun dışında başvuru yapan adaylardan yayın listesi ve farklı bilgilerde istendi. Atamalarda bu yayın listesinin ne kadar durumu etkileyeceği henüz belli değil.

Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan atama ilk günler eleştirilse de daha sonra kabul gördü. Diğer üniversiteler için de benzer atamaların yapılması bekleniyor.

Başvurular bizzat gidilerek veya postayla yapılabildiği gibi [email protected] adresine email yolu ile de yapılabiliyor.

Rektör ataması yapılacak üniversiteler ise şu şekilde sıralanıyor :

Ağrı Üniversitesi, Ardahan, Artvin Çoruh, Bartın, Batman, Bitlis Eren, Çankırı Karatekin, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, İzmir Bakırçay, İzmir Demokrasi, Karamanoğlu Üniversitesi, Kırklareli, Kilis 7 Aralık, Nevşehir Hacı Bektaş Veli, Osmaniye Korkut Ata, Siirt ve Yalova Üniversitesi.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.