İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yök Başkanı Üniversite Sınavına Nokta Koydu!

Bir süredir tartışmaların merkezinde olan üniversite sınavları LYS ve YGS ile ilgili olarak YÖK Başkanı bugün itibari ile bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre bu sene üniversite sınavının kaldırılması düşünülmüyor. Fakat gelecek seneler ile ilgili olarak yeni bir düzenlemenin olabileceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı’nın TEOG açıklamasından sonra gündeme getirdiği LYS ve YGS’nin durumu yeni öğretim yılına başlayan ve sınav takvimine bağlı bulunan öğrencilerin aklında karışıklığa sebep olmuştu. Fakat YÖK Başkanı bu sene için tartışmalara nokta koymuş bulunuyor.

Yekta Saraç, bazı değişikliklerin yıkıcı etkilerinin olabileceği nedeniyle bu değişikliğin bu sene uygulamayacağını belirtti. YÖK’ün üzerinde çalıştığı değişikliğin aksayan yönler ile ilgili olduğu ve merkezi sınav sisteminin adil bir sistem olduğunu belirten başkan, bu sistemin uygulanmaya devam edeceğini belirtti.

Bu gelişme sonrası bir şekilde normalleşen öğrenci düşüncelerinin bundan sonraki süreçte nasıl etkileneceği de merak ediliyor. Bu konuyla ilgili her ne kadar YÖK başkanı bir nokta koymuş olsa da bazı öğrenciler değişikliğin yapılabileceğini düşünüyor.

Fakat göstergeler de merkezi sınavsız sistem için henüz üniversitelerin hazır olmadığı bu durum uzun süre daha tartışılması ve planlanması gerektiği belirtiliyor.