YLSY Sistemi Mercek Altında

Yurtdışına öğrenci gönderim programlarından bir tanesi olan YLSY için köklü değişiklikler yapıldı. Özellikle FETÖ operasyonları sonrasında ortaya çıkan bazı skandallar nedeniyle ciddi anlamda sıkıntılar yaşayan öğrenciler rahat bir nefes aldı.

Programda yurt dışında eğitim gördükten sonra ülkeye dönüp öğrenim gördükleri sürenin iki katı kadar çalışma zorunluluğu bulunan kursiyerler, ülkelerine döndüklerinde iş atamalarında yaşanan sıkıntılar nedeniyle bir türlü görevlerine başlayamıyordu. Bu durum nedeniyle herhangi farklı bir işe de giremeyen kursiyerler yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle çeşitli başvurularda bulunuyorlardı. Özellikle evli olan kursiyerlerin karşılaştığı bazı problemler nedeniyle ailelerinin yıkıldığı hakkında haberlerde basına yansımıştı.

Yeni alınan kararlara göre evli olan bursiyerlerin eş ve çocuklarının tedavi giderleri de kapsama alındı. Bunun dışında mecburi hizmet yükümlülüklerinde de düzenlemeler yapıldı. Eğitim bitişinden sonra 3 ay içinde belirlenen başvuru süresi 2 aya indirilirken, en geç 6 ay içinde de ilgili kurumlara asıl görevlerine atanacağı kaydedildi.

Özellikle geri dönen öğrencilerin gönderildikleri kurumlarda kabul görmemesi ve hakkı olan görev yerine daha farklı görevlere atanması nedeniyle büyük sıkıntılar yaşanıyordu.

Ayrıca sağlık sorunları nedeniyle ülkelerine dönen öğrenciler de ödemesi gereken ücretten muaf tutulabilecek, bu durum için kapsamlı bir sağlık taraması sonrası heyet raporu beklenecek. Önceki dönemde böyle bir uygulama olmadığı öğrenci imzaladığı senedi ödemek zorunda kalıyordu.

 

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.