YLSY için Mülakat Listeleri Açıklandı

YLSY yani yurtdışı lisansüstü eğitim için Ösym’nin yaptığı başvuru sonuçları kısa süre önce açıklanmıştı. Başvurulara göre ilgili kadroların belirli katlarına göre belirlenen öğrenciler mülakat çağrılıyor.

Mülakat listelerinde bulunan öğrenciler Ankara’daki merkezde sözlü sınava tabi tutulacak. Sözlü sınav sonucunda farklı kategorilerde değerlendirilen öğrenciler arasından kadro sayısı uyarınca yurt dışına gönderim yapılacak. Sözlü sınavlarda sadece bilgi ölçülmeyecek aynı zamanda konuşma ve ifade yetenekleri de değerlendirilecek.

Fetö operasyonları nedeniyle YLSY bursu alan birçok öğrenci kurumdan ihraç edilmişti. Bu hadise sonrasında tekrar böyle bir sorun yaşamak istemeyen yetkililer ilgili güvenlik soruşturmalarına da başvuracak. Tabi bu durum kadroyu kazanan öğrenciler için geçerli olacak. Yapılacak olan soruşturmada herhangi bir sıkıntıya rastlanırsa adayın yurt dışı hakkı iptal edilerek yedek öğrenciye hak tanınacak.

Yurt dışında eğitim almak için verilen burslarında miktarları ösym tarafından ilan edildi. Bu burslar şayet eğitimi tamamlayamazsanız sizden geri tahsil edilecek. Ayrıca üniversitelerdeki öğrenciler içinde çeşitli ödemeler yapılacak. Belirlenen süre içinde bitirilmesi gereken bölümlerden sonra Türkiye’ye dönecek olan bursiyerler, çeşitli kurumlarda görev alacak. Tabi bu durum için geçen senelerde yaşanan bazı skandallar yüzünden başvurulara rağbet çok değil. Gelişim bakımından henüz bir atılım yapamayan program belki de bu sene son kez alım yapabilir.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.