Yerli Arama Motoru Geliyor

Bakan Ahmet Arslan son açıklamasında türkçe yazılımlar hakkında yaptığı açıklamlar ile yerli arama motorunun sinyalini verdi. Sosyal medyanın en çok konuşulan konularından birisi olan yerli arama motoru için şimdiden çeşitli isimler düşünülmeye başladı.

Genel anlamda ciddi bir proje olarak göze çarpan arama motorunun yabancı siteleri de indeksleyip indekslemeyeceği merak konusu olarak ifade ediliyor.

Daha ön çeşitli kurumlar tarafından geliştirilen bu arama motoru çalışmaları ne yazık ki ciddi bir proje haline dönmemişti. Hatta bizimde yapımcımız olan Kavaş Bilişim’in Ztezu adını verdiği arama motoru kısa bir süre önce test yayınına başlamıştı.

Çeşitli ülkelerin kendi ait arama motoru çalışmalarının bu sefer devlet desteğiyle ciddi bir anlama bürünebileceği konuşuluyor. Teknolojide dışa bağımlılığımızı ve Google tekelini kırabilecek olan arama motorunun ne kadar ciddi bir şekilde kodlanacağı da merak konusu olarak baş sırada yerini buldu.

Kullanıcıların asıl sorusu bu arama sonuçlarına göre fişlenecek miyiz oldu? Bilindiği üzere google ve benzeri tüm arama motorları kişilerin aramalarını kaydedip bunları birçok kurum ile paylaşıyor.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.