İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni Üniversite Sistemi Beklentilerin Altında Kaldı

Her ne kadar bazı haber kanallarının sürekli olumlu yorumları ile değerlendirilen yeni üniversite giriş sistemi, sınavın gerçek muhattapları tarafından eleştirilmeye devam ediliyor. 2010 yılında atılan bir adımla farklı günlere bölünen sınav tekrar tek bir güne sığdırıldı. Yeni sistemde ilk basamak sınavı ile ikinci basamak sınavı olarak kabul edilen bölüm aynı gün içinde yapılacak. Yani aday barajı geçip geçmediği hakkında bilgisi olmadan ikinci sınava girecek. Bu durumun ortaya çıkardığı ekstra masraf ve boşa giden soru kitapçıkları konusuna değinmek bile başlı başına bir sorun.

Bunun dışında 2010 yılında atılan göreceli adımlardan geri dönülmesi, Türkiye’nin eğitim alanında bir türlü ilerleyen bir yapıya ulaşamamasının en büyük nedenlerinden birisi olarak gösteriliyor. Sürekli değişen sistem öğrenciler kadar eğitimcileri de negatif etkilemeye devam ediyor. Düşürülen puan türleri sonrası geçmişte yaşanan bazı bölümlere o bölüm ile alakalı soru çözmeden girilmesinin önünü açarken özellikle felsefe grubu sorularının pabucunun tekrar dama atıldığı görülüyor.

Öğrencileri Aritmetik ve Türkçe arasında mahkum eden sistem bu sefer 2018 mezunlarını vuracak. Yaşanan gelişmeler sonrası henüz ne yapacağını bilmeyen öğrenciler için silkinme ve tekrar adapte olma zamanı gelmiş görünüyor.