Yeni Kimlikler Dağıtıma Hazır!

2017 Ocak ayı itibari ile yeni kimlikler dağıtıma hazır olacak. İlgili kimlikleri almak için birçok şehirde randevu sistemi kurulacak. Randevu sistemine dahil olmayan bazı şehirlerde ise işlemler sıra usulü yapılacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan yetkililer ilgili kimliklerin pilot bölge dağıtımları yapıldığını bildirdi. Bu bölgede çeşitli testlere tabi tutulan yeni kimliklerin kullanımın gayet kolay olduğu belirtildi.

Pilot bölge dışında yer alan vatandaşlar ise yeni kimlik kartları nüfus idarelerinden alabilecek. Bu işlem için yanlarında şimdiki kullandıkları kimlik ve bir adet biyometrik fotoğrafa ihtiyaç duyuluyor. Randevu alınması gereken merkezler için randevular 199 numaralı telefondan veya internet üzerinden alınabilecek. İlgili sistemin e-devlet sistemi içinde kısa sürede aktif hale getirilmesi bekleniyor. Kimlik belgeleri olmayan kişiler ise kimlik yerine geçen belgeleri kullanabilecekler.

Bu belgeler şu şekilde sıralanıyor :

Pasaport
Sürücü Belgesi
Türk Silahlı Kuvvetler Kurum Kartı
Evlilik Cüzdanı
Sarı Basın Kartı
Avukat Kimlik Belgesi
Öğretmen Kimliği
Hakim / Savcı Kurum Kimliği
Eğer bu belgelerden hiçbirine sahip değilseniz muhtarlıktan alabileceğiniz bir belge ile başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.
Yeni kimlik kartları için ödenecek olan ücret de belli oldu. 15 Türk Lirası olarak belirlenen ücret başvuru süresinde nakit olarak ödenebilecek. Başvuruda kullanılan fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş olması her türlü sıkıntıda sizin kurtarıcınız olabilir. Bu durum 15 yaşından büyükler için geçerli olarak görülüyor.
Başvuru işlemi süresince belgeleriniz taranarak sisteme aktarılacak, daha sonra verdiğiniz biyometrik fotoğraf da sisteme tanımlacak. Son aşama olan parmak izin alım işlemi de tamamlandıktan sonra, ister kimlik kartınızı PTT ile adresinizden ya da Nüfus Müdürlüğü’nden alabileceksiniz. Ayrıca talep ettiyseniz ücret karşılığında başvuru durumu cep telefonlarına sms veya e-posta olarak gönderilebilecek.
Üzerinde yeni nesil çip yer alacak olan bu kimlik kartları ile özellikle e-devlet ile ilişkili olan işlemleri yapmak için artık zorlanmayacaksınız. Yeni kimliklerin üzerinde yer alan çipler yaklaşık olarak 1 gb büyüklüğünde veri depolayabiliyor. İlerleyen dönemlerde bu sistemlere daha fazla bilginin yüklenebileceği kaydedildi.
Yeni kimlik kartlarının hepsinin dağıtımının yaklaşık 3 sene sürmesi bekleniyor. İlgili kartların kullanım ömrü ise 10 sene olacak. 10 sene sonra kartların yenilenmesi gerekecek. Ayrıca kartları alan kişilere birer şifre dağıtılması planlanıyor bu şifre ile birçok işlem yapılabilecek. Aynı cep telefonlarındaki pin kodu gibi bu şifrenin de 3 kere yanlış girilmesi sonrası kart bloke edilip kullanılmaz hale gelecek.

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]