YDS Sonuçları Açıklanıyor!

Geçtiğimiz günlerde yapılan vs ÖSYM takviminde açıklanma günü olarak 20 Nisan belirtilen son YDS sınavının saatler içerisinde açıklanacak.

Öğrencilerin kısa süre içinde yapılan Yökdil sınavına yaptığı başvurular ile aynı döneme gelen süreçte girdiği YDS için geri sayım devam ediyor. Özellikle yüksek lisans , doktora vb eğitim seviyelerine geçmek isteyenler, araştırma görevlisi olmak ve ya doçentlik sınavına girecek olan kişiler için çok önemli bir sınav olan YDS için sonuçlar bugün açıklanıyor.

Genel hatlarıyla geçmiş senelerdeki ortalamaların beklendiği sınav ile ilgili öğrencilerin meraklı bekleyişi sürüyor. Türkiye’de üniversite girişleri için yapılan YDS ne yazık ki yurtdışı geçerlilik sağlamıyor. Bu yüzden öğrencilerin bir çoğu bu sınav yerine TOEFL ve IELTS gibi sınavlara giriş yapıyor. Bu sınavların Amerika ve Avrupa ülkelerinde ortaya koyduğu geçerlilikten dolayı önemli bir aşamada bulunduğu belirtiliyor.

Yurtdışında eğitim almak isteyen kişiler için şimdilik tek seçenek olan bu sınavların Türkiye’de de yapılması hiç olmazsa öğrencilerin mağduriyetini bir kısım engellediği ifade ediliyor. Fakat YDS ve Yökdil’in henüz bu yeterliliğe ulaşmaması nedeniyle tepkiler de devam ediyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]