YDS Başvuruları Biterken

Neler hissettim bilmiyorum. Bir kez daha aynı sınava girecek olmak ve hazırlanamamak sanırım her öğrencinin başından geçen bir durum. Bu durum aslında Türkiye’de verilen yabancı dil eğitiminin en büyük sorunlarını gösteriyor.

Sözde hazırlık sınıfları okuyan bizler sözde ingilizce dersler alan bizler ancak 60-70 arası bir not alabiliyoruz. Hem de ülkemizde yapılan ve kimsenin takmadığı yabancı dil sınavı olan YDS’den… Üzülüyorum kendime mi yoksa bu sınava girmek için harcadığımız zamana mı paraya mı?

Sınav bu sene 90 tl olmuş. Ne bileyim ekürisi yeni çıkan Yökdil 75 tl iken bu çok pahalı geldi. Ne bileyim nasıl olsa giriyorlar dayayalım bir fiyat mı demişler bilmiyorum. Yoksa iki sınavın tek farkı kalem silgi vs. Nedir bunun maliyeti 15 tl mi?

Sınavlar bazıları içinde her ne kadar götürü kapısı olsa da bazıları için de gelir kapısı olarak ifade edilebilir. Özellikle üniversitelerde akademisyen olan bazı arkadaşlarımız bu sınavlara girerek işlerini halletmeye çalışıyorlar. Bir anlamda atılan bu adımlar ile birlikte birşeyler yapılmaya çalışılıyor.

Hani bir gün diyorum komple kaldırsınlar toefl benzeri birşeyler yapsınlar, o zaman da notlar çok düşük olacak bir anlamda bütük hakının altına süpürülen o meseleler ortaya çıkmış olacak. Ne bileyim bence böyle bir adım atılmalı ama geçiş süresi de tanınmalı. Gerekli bir mesele, yetkililere duyurulur.

Okuyoruz Haber'in Eğitim kategorisinde son yaşanan gelişmeler ile ilgili yazılar yazan Işıl, eğitim teknolojileri üzerine çalışmaları ile gençlere yeni bir ışık açmaya devam etmektedir. İletişim: [email protected]