Yasal Takip Riski Azaldı

Risk Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, yasal takip oranında düşüş oldu. Bu duruma ilk 9 ayda uygulanan bazı tedbirler dolayısıyla ulaşıldığı kaydedildi.

Bu uygulama neticesinde %4 azalan takip sayısı 1 milyon civarlarına geriledi. Her ne kadar yine de çok sayıda kişinin yasal takipte olması kredi piyasasından alınması gereken önlemlerin bu kadarla sınırlı kalmayacağını gösteriyor.

Bir  dönem bankaların kontrolsüz bir şekilde kredi dağıtması ve kredilerin toplanamamasından sonra kişileri borçlarını ödemek için kredi kartlarının nakit çekimlerine yükselmesi sonucunda bankacılık sektöründe ciddi bir sorun ortaya çıkmıştı. Ayrıca yasal takipte olan kişiler mallarına uygulanan haciz ve bu tür işlemler yüzünden binlerce dosyada adliyelerde sıkıntı oluşturuyordu. Daha sonra alınan bazı önlemlerle belirli miktarlara getirilen kısıtlamalar işe yaradı.

Ayrıca kredi kartlarının serbest bir şekilde dağıtılamaması ve gelire belirli oranlarda limit verilmesi de bu mücadele önemli bir silah olarak kullanıldı. Daha geçen döneme kadar konuşulmayan promosyonlar da bu şekilde ortaya çıktı. Bankaların kesinlikle oturmayacağı anlaşma masaları bu önlemler neticesinde oluşturuldu.

Toplum olarak ekonomik önlemlere yüklediğimiz anlamlar bakımından büyük sıkıntılar yaşamış daha 15 yıl önce ciddi buhranlardan geçmiş bulunuyoruz. Çeşitli krizler sonrası ayakta kalmayı başaran ülke 99-2002 arasında çok ciddi bunalımlar atlatmıştı. Dönemin hükümetleri tutunamamış ve bugünkü Ak Parti oluşumu ortaya çıkmıştı.

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]