Yağlı Besinler Kanseri Tetikliyor

İspanya’da bir bilim kurumunda yapılan araştırmada bilim insanları yağlı besinlerin kanseri tetiklediği yönünde bulgulara ulaştı. Özellikle kanser hücrelerinde yer alan bazı bölümlerin yağlı besinleri kullanarak daha da geliştiği kaydedildi.

Kanser hücrelerinin daha da etkili hale gelmesiyle kanser yayılımının daha arttığı görüldü. Bu araştırma sonucunda elde edilen bulguların kanser ile mücadele konusunda yeni bir adım olarak nitelendirilebileceği kaydedildi.

Kanser hücrelerinin davranışlarının daha da iyi anlaşıldığı bu tür araştırmalar ile davranışları anlaşılan hücreler ile mücadele konusunda da yeni bir yöntem belirleniyor. Bu yöntemlere göre bu hücrelerin nasıl alt edilebileceği konusunda da yeni bir dönem açılabiliyor.

Kök hücre ile ilgili araştırma yapan farklı bilim adamları da sürekli yağlı besinlerle beslenen farelerin üzerinde yaptıkları araştırmalar ile yağ asitlerini kendilerine yedek enerji olarak depolayan bazı hücreler dolayısıyla kanserin %50 daha ileri aşamada görüldüğü kaydedildi.

Araştırmalarına 2017 yılında da büyük bir ödenek ile devam edecek olan grubun yeni noktalara varması ve bu konuda ilgili bilimsel dergilerde makaleler yayınlaması bekleniyor.

Okuyoruz.com üzerinde magazin ve sağlık haberleri yapan Hafize halen eğitimini Kültürel Çalışmalar alanında sürdürmeye devam etmektedir. İletişim: [email protected]