Yabancı Uyruklular Özel Okul Açamayacak

Türkiye’nin eğitim alanın en büyük sorunlarından birisi olarak kabul edilen yabancı uyrukluların işlettiği okullar için yeni bir karar verildi.

Yeni kararnameye göre, özel okullarda yabancı uyruklu ortakların varlığı sonra erdirilecek, ülkemizde çeşitli misyonerlik faliyetlerini bu şekilde okul binası ardına gizleyen kişiler için de gerekli önlem alınmış oldu.

Kurumsal görünümde olan tamamen dışa bağımlı olarak faaliyet gösteren bu kurumlara 30 gün süre verildi. 30 gün sonunda ortaklıklardan ayrılmayanlar için ceza işlemi uygulanacak. Şayet ceza işlemi sonunda da bir sonuç alınamazsa kurum kapatılabilecek.

Özel okul sektörünün para işlemleri görülen bir borsa çevrilmesinin ardında yer alan yabancı yatırımcılar hem para kazanmak hem de bağlı bulundukları ülkelerin propagandalarını yapmakla suçlanıyor. Özellikle Türkiye’deki alman dernekleri bu sektörden nemalanan ülkelerden birisi olarak görülüyor.

İlgili uygulama ile beraber 30 gün içinde çözüme ulaşılacağına inanılan kararnamenin ardından yabancı derneklerin daha farklı alanlarda işlem yapma ortak kurma faaliyetlerinin de engellenebileceği kaydedildi. İlgili kurumlarda bulunan bazı isim ve dernekler uluslararası kurumlara çeşitli şikayet mektupları gönderdiği kaydediliyor.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.