Wikileaks Cia’yı Yerle Bir Etti

Ünlü belge paylaşım grubu Wikileaks çok büyük bir sızıntıyı daha ifşa etti. İlgili belgeler Cia’nın Hacker faliyetleri ilgili olduğundan haliyle çok büyük bir tepki topladı.

Wikileaks bildirdiği ve paylaşıma açtığı belgelere göre Uluslararası bir şekilde faliyetler yürüten Amerika Cia’sının sızmadığı yer kalmadı. İlgili belgelere göre kurum Windows, Android, iOs ve benzeri tüm işletim sistemlerinde yer alıyor. Hatta çok güvenli olduğu ifade edilen Linux sistemler için bile hack çalışmalarına devam ediyor.

Firmaları tarafından uçtan uca şifre koruma yalanları ile avutulan kişiler ise, Whatsapp, Telegram ve Signal gibi popüler iletişim araçlarının da Cia tarafından kontrol edilebildiğini okuyunca büyük bir şok geçirmiş durumdalar.

Hatta belgelerde ortaya çıkan bir gerçek de bu konuda ilgili cihazların internet gereksinimine gerek bile duymaması muhtemelen baz istasyonları üzerinde elde edilen bilgiler le evlerde yer alan akıllı tvlerle bile dinleme yapılabiliyor.

Hatta ilgili kurumun arabaları da suikast aleti olarak kullanabilme ve sürekli filmlerde görebildiğimiz cihaz kontroller ile ilgili de çalışmaları bulunuyor.

Henüz tüm medya organları konu ile ilgili çalışmalar yürütmüyor olsa da birçok kişinin aklı çoktan karışmış durumda bulunuyor.

Jullian Assange önderliğinde faaliyet gösteren Wikileaks’in bu belgeleri nasıl elde ettiği ise merak konusu olarak yerini koruyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]