VGM Başbakanlık Bursları Açıklanıyor

Uzun süredir değerlendirme aşamasında bulunan ve KYK sonuçlarına göre açıklanan VGM Başbakanlık Bursları için sonuçlar kısa süre içinde VGM’nin sitesinde duyurulacak. Ayın 9’unda yapılan duyuru da çeşitli sitelerde yer alan açıklandı haberlerine itibar edilmemesi ve değerlendirme sürecinin devam ettiği belirtilmişti.

Bu sebeple aradan geçen süre içerisinde alınan bilgilere göre başvuru sonuçlarının tamamlandığı ve tazmin işlemlerinden sonra kısa süre içinde açıklanacağı belirtildi.

Bu sene kısmen daha az verilecek olan burslar hem karşılıksız hem de başarıya dayalı olacak. Daha önceleri daha esnek şartlarda verilen bu burslar yapılan soruşturmalar nedeniyle daha etkili bir incelemeden sonra verilecek.

Fetö soruşturmalarında yer alan kişilere ise burs çıkma ihtimali bulunmuyor. Burslar çıktıktan sonra almaya hak kazanıp bu soruşturmalara dahil edilenlerinde bursları hemen iptal edilecek. Benzer bir bilgi KYK içinde veriliyor. KYK bu sene verdiği taahhütname de belirli terör suçları nedeniyle bursların iptal edilip krediye dönüştürüleceği ve öğrencilerden hemen tahsil edeceğini de duyurmuştu.

Çeşitli kurumların burs çalışmalarına devam edeceği de belirtilirken bu konuda devletin önemle dikkat edilmesi gereken hususları kurumlara bildirdiği ifade edildi.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.