Vergi Yapılanmasında İlk Taksit

Vergi daireleri bugün tarihi bir yoğunluk yaşıyor bunun nedeni ise vergi yapılandırmalarının ilk taksiti için son gün olması olarak gösteriliyor. Genel olarak Türk halkının karakteristik özellikleri arasında yer alan son gün ödeme lüksü nedeniyle bugün vergi dairelerinde inanılmaz bir yoğunluk yaşanıyor.

Son çıkan torba yasa dahilinde vergilerini yapılandıran birçok kişi ilk taksiti ödemek için sıraya girdiler. Aklınıza gelebilecek her türlü vergi ve bunlara uygulanan cezaların yapılandırılması sonrası, hem faizler hem de çeşitli giderler için ödeme fırsatı ortaya çıkmıştı. Bu nedeninle SGK ve benzeri borcu olan kişiler ve kurumlar yapılandırma yaparak bu faizlerin minumuma indirmek hatta kurtulmanın peşinden koşmaya başladı.

Yurt-Kur ödemeleri için de bir yapılandırma olduğu için o anlamda da bir yoğunluk yaşanmaya devam ediyor. Birçok üniversite mezunu isim kendilerine çıkartılan faizli borçların faizlerinden bir anlamda kurtulmuş durumda bulunuyor. Genel olarak öğrenci kredisi affı şeklinde kampanyalar düzenlense de bunun olmayacağı ilk ağızdan açıklanmış durumda bulunuyor. Bu nedeni borcu olan öğrenciler de bu fırsatı kaçırmak istemedi.

 

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]