Üniversite’ye Giriş Değişiyor

Yapılan çalışmalara göre 1-2 senelik periyotta üniversiteye giriş sınavlarında köklü değişiklik yapılması planlanıyor. Geçtiğimiz senelerde atılan bazı adımların kaliteyi artırdığı ifade edilirken, yeni düzende de birden fazla sınav yapılması planlanıyor.

Birden fazla sınav uygulamasının 2019 yılında deneneceği ve sürecin kalıcı olup olmayacağı yönünde kararlar alınacağı belirtildi. Sınav sisteminin değiştirilmesinin ana sebebinin öğrenciler üstünde oluşan negatif baskının kaldırılarak daha rahat bir sistem ortaya konmak istenmesi olduğu ifade edildi. Böylelikle Yılda en az üç kere yapılacak lys sınavı ile öğrenciler şanslarını 3 kere deneyebilme şansına sahip olacak, adaylar harçlarını yatırıp ister bir kere isterse de birden fazla şekilde olmak üzere sınava girebilecek.

Sadece üniversite sınavlarında değil bu sınavların soruları kapsayan tüm eğitim basamaklarında da kademeli olarak çalışmalar yapılması planlanıyor. Ayrıca değişimin ilk aşaması olarak bu sene lys sınavlarında açık uçlu soruların da sorulması bekleniyor.

2017 içinde yapılacak olan sınavlar için çalışmalarına devam eden kurumlar şimdiden bazı konularda ilerleme kaydetmiş durumda bulunuyor. Yabancı dil konusunda da büyük atılımlar yapılması beklenirken ilerleyen aşamalarda her öğrenciye yabancı dil sorularının da sorulması planlanıyor. Tabi bu durum için henüz erken olduğu ifade ediliyor.

Okullarda artırılacak rehberlik ve öğrenci danışmanlığı sayesinde öğrencilerin konular ilgili yorumlarının toplanması ve onlar için en iyi olacak adımların atılması ve uygulamaya alınması planlanıyor.

 

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.