Üniversitelere Felsefe Dersi Geliyor!

Tarih ve Türkçe derslerinden sonra üniversitede her bölüme zorunlu felsefe dersi getiriliyor. Minimum 2 aşamada giriş ve ileri bölüm şeklinde verilmesi planlanan ders için felsefe okutmanları alınması planlanıyor.

Geçmiş dönemlerde dikkate alınmayan felsefe eğitimleri ile öğretim faliyetlerinin çeşitlenerek üniversitelerin çehresinin değişmesi bekleniyor.

Bu uygulama açıktaki binlerce felsefe mezunu için iş anlamına geliyor. Hem önlisans programlarına hem de lisans programlarına koyulacak olan dersler öğrencilerin düşünme faaliyetleri açısından eğitiminin sağlanması hedefleniyor. Uygulamanın 2017 yılında hayata geçmesi bekleniyor.

Bazı üniversitelerin uzaktan eğitim şeklinde uygulayacağı felsefe dersleri herkese zorunlu tutulacak. Tüm bölümleri göreceği bu dersle beraber hali hazırdaki tarih 1-2 ve türk dili 1-2 dersleri yıllara göre dağıtılacak.

Öğrencilere derslerle ilgili yapılacak olan sınavlarda açık uçlu sorularak derslere verilmesi gereken önemin de üst seviyede tutulması planlanıyor. Liselerde dahi kaldırılması veya 1 ile sınırlandırılması beklenen test sınavların üniversitelerde uygulamaya koyulması planlanıyor.

Genel anlamda felsefeden eksik olan yetişen öğrenciler bu derslerle birlikte daha yetenekli olması ve üretici bir kimliğe bürünmesi bekleniyor.

 

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.