Üniversitelerde Yeni Disiplin Kuralları

YÖK’ün gün itibarile yaptığı yeni bir düzenleme ile üniversitelerde disiplin suçları hakkında gelişmeler yaşandı. Yeni düzenlemeye göre yüksek öğretim kurumları içinde öğrenme ve öğretmen hürriyetini engelleyen öğrencilere bir haftadan bir aya kadar değişen sürelerde uzaklaştırma cezaları verilecek.

Disiplin Yönetmeliğinde bahsedilen değişim gün itibari ile Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bir haftadan bir aya kadar değişen sürelerde ceza alınmasını ifade eden bu maddelerde yapılan değişiklikle üniversitelerde derslerin işlenmesine engel olan her türlü olayda cezalar verilebilecek.

Ayrıca yapılan başka bir değişiklikle yaşanan hadiseleri soruşturmak ile görevli kişileri tehdit etmek veya çeşitli şekilde engelleme karşısında da iki yarıyıl sürecek olan uzaklaştırma cezaları verilebilecek.

Şayet öğrenci yüksek eğitim kurumundan bir ceza aldıysa ve buna uymuyorsa ceza bir yarıyıla kadar çıkartılabilecek.

Üniversitelerde yaşanan olaylar neticesinde bu tür değişim kararı alındığı ve uygulanacağı kaydedilirken, ceza uygulaması nedeniyle okuldan atılma konusunda ise yine değişiklikler yapılması planlanıyor. Ceza uygulama sistemindeki sıkıntılar nedeniyle çeşitli sorunlarla baş edemeyen üniversitelere bundan sonra çeşitli alanlarda destek verilecek.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.