Üniversitelerde Rektörlük Seçimleri Kaldırıldı

Bakanlar Kurulu tarafından dün gece yayınlanan yeni kararnamede, üniversitelerde yapılan rektörlük seçimleri kaldırıldı.

Bu kararın uzun süredir tartışılıyor olması ve onun getirdiği baskı ile değerlendirildiği, Cumhurbaşkanı’nın da özellikle temas ettiği bir konu olduğu biliniyor. Rektörlük seçimleri bilindiği üzere üniversiteler 4 yılda bir yapılan ve çok büyük sorunlara yol açan bir uygulama. Bu uygulama da hem siyasi faktörler hem de kişisel planlamalar öne çıkıyor.

Rektörlük seçimlerinden sonra seçilen rektör ve kurduğu ekip hemen diğer ekibin üzerine atağa geçerek soruşturmalar açılıyor ve bu çalışma ile üniversiteler bilim kimliğinden ayrılıp bir meclise dönüşüyordu.

Yeni dönemde bu tür görüntülerin yaşanmamasını sağlayan bir sistem getirildi. Yeni düzenleme göre, seçim olmadan Yüksek Öğretim Kurulu 3 adayı profesörler arasından seçip Cumhurbaşkanlığı’na bildirecek. Ayrıca bu profesörlerde 3 yıllık minumum görev yapmış olma süresi aranacak. Bildirilen liste ile 1 ayda atama yapılmazsa yeni bir liste bildirilecek şayet yeni liste bildirilmezse Cumhurbaşkanı kendi atama yapabilecek.

Devlet üniversitelerinde aynı kişi en fazla iki dönem rektörlük yapabilecek. Özel vakıf üniversitelerinde ise düzenleme de bununla ilgili bir engelleme bulunmuyor.

Vakıf üniversitelerinde ise mütevelli heyetinin önerisi ile yöke bildirilen isimlerden Cumhurbaşkanı tarafından atama yapılacak.

Bu durumda hem Cumhurbaşkanı üzerine zorunlu atama kaldırıldı hem de kontrol daha çok Cumhurbaşkanlığı ve YÖK’E verildi.

Muhtemelen bu durumdan memnun olmayacak olan bazı isimler gün içinde açıklama yapacaktır. Bazı üniversitelerde yaşanan kadrolaşmalar yüzünden uzun yıllar görev yapan isimler için artık yolun sonu geldi diyebiliriz.

Ayrıca dün açıklanan KHK’da yine birçok isim üniversitelerden ihraç edildi. Bu konuda önemli bir adım olan bir konuda açığa çıktı. Geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan Aksaray Üniversitesi eski rektörü Mustafa Acar da, ihraç edilenler arasında bulunuyor. Ayrıca Aksaray Üniversitesi’nden birçok isim daha ihraç edildi.

Bunun dışında Fetö’nün önemli merkezlerinden birisi olarak kabul edilen Dicle Üniversitesi üzerinde de çalışmalar yapılarak onlarca kişi görevden men edildi.

KHK ile görevden almaların devam edeceği ve yeni listelerin yayınlanacağı ifade edilirken itirazları da titizlikle değerlendirip bazı isimler için geri dönüş yolu açılabileceği belirtildi.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.