Üniversiteler Borç Yükü Altında

Üniversite Hastaneleri’nin karşılaştığı borç yükü nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadığı kamuoyunda tartışılmaya başladı. Özellikle bazı üniversitelerde bu durumum çok yüksek miktarlara ulaştığı kaydediliyor. Toplam borcun 4 milyar türk lirasını aşmasının ardından, Maliye Bakanlığı tarafından çeşitli önlemler alınacağı kaydedildi.

Sevk aşamasında da düzenleme yapılması bekleniyor. Üniversite hastanelerine gidebilmek için öncelikle farklı hastanelerde tedavi görülmesi orada çözüm bulunamazsa buraya sevk edilmeleri bekleniyor. 1. ve 2. derece olarak belirtilen hastanelerin sevki sonrası Üniversite Hastaneleri’nde tedavi görülebilecek.

Ayrıca gider kalemlerinde de düzenlemelerin yapılacağı belirtiliyor. Bu duruma göre SGK organ nakli gibi konularda Üniversite Hastaneleri’ne daha fazla para ödemesi yapacak.

Sıralama yapıldıktan sonraki durumsa şu şekilde ifade edildi. Türkiye’nin en borçlu üniversite hastanesine sahip üniversitesi İstanbul Üniversitesi oldu. İstanbul Üniversitesi’nin toplam borcu 360 milyon türk lirası seviyesinde bulunuyor.

Onun ardından ise Ankara’da yer alan Hacettepe Üniversitesi geliyor. Bu üniversitenin borcu da 300 milyon türk lirası seviyesinde görünüyor.

Yine Ankara’da yer alan Ankara Üniversitesi’nin borcu da yaklaşık olarak 200 milyon türk lirası olarak hesaplanıyor.

Onların ardından ise sırayla Gazi, Katü ve Neu geliyor.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.