Üniversitede Cep Yasağı

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi yönetimi sınavlarda cep telefonu kullanılmasını veya bulundurulmasını yasakladı. Bu yasak ile birlikte sınavlara telefon getiren öğrencilere kopya muamelesi yapılacak. Son günlerde artan kopya faaliyetlerininde cep telefonlarının kullanılmasının fakülte yönetiminin bu kararı almasında etken olduğu öne sürüldü.

24 Ekim 2016 tarih ve 38 sayılı toplantıda alınan kararda sadece vize döneminde değil diğer sınavlarda da yani final ve bütünleme sınavlarında da telefon kullanılamayacak. Öğrenciler tepki gösterdiği uygulama sonrası neler olacağı merakla bekleniyor.

Sınav öncesi sınıflarda oluşturulan bölgelere telefonların bırakılması önerisi de düşünülüyor, ilgili görüşmeler sonrasında hayatın her noktasında kullanılan telefonlar için önemli bir karar alınacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan bazı öğrenciler kararı olumsuz bulurken bazıları da olumlu buldu. Olumlu bulan öğrenciler bu sayede kopya çekmenin zorlaşacağı ve hakettikleri notları alabileceklerini kaydettiler. Bunun dışında sınav zamanında susmayan cep telefonları yüzünden de konsantrasyon kaybı yaşadıklarını belirten öğrenciler de haberi sevinçle karşıladı.

ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda alınan bu tür önlemler daha sonra diğer sınavlarda da uygulanmaya başlamıştı. Gittikçe daha izole bir ortam oluşturulacağı şimdiden belli oluyor.

 

 

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.