İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Üniversite Tercih Dönemi Başlıyor

Dün açıklanan lys sonuçları ile üniversite sınavlarından aldıkları puanlar yayınlanan öğrenciler için zor bir maraton daha başlıyor. Matematik testi olan LYS-1’de iki sorunun iptal edilmesi sonrası oluşan yeni düzenlemeye göre puanlarını ösym’nin sonuç sisteminden öğrenen öğrenciler 18 Temmuz – 26 Temmuz tarihleri arasında tercih işlemlerini tamamlayacak. Bu sene ortaya çıkan sonuçlar ile ilgili puanların yükselmeyeceği ifade edilirken, öğrencilerin tercihlerini yaparken herhangi bir sınırlama olmadan tercih de bulunması bekleniyor.

Üniversite taban puanlarının geçen sene oluşan rakamlar ile birlikte özellikle bazı eğitim kurumlarının faaliyetlerine son verilmesi ile çok farklı bir tablonun ortaya çıkabileceği bekleniyor. Yaklaşık 13 vakıf üniversitesinin kapatılması sonrası devlet üniversitelerine yönelik artan talep ve memnuniyet ile birlikte bazı büyük illerde yer alan önemli bölümlerle ilgili değişimler bekleniyor.

Tercihlerin tamamlandıktan sonra Ağustos ayı içinde ilan edilmesi bekleniyor. Kayıtların ise yine Eylül’de olması bekleniyor.

Üniversite kayıtları sonrası ise öğrenciler KYK Burs, Kredi ve Yurt işlemleri bekliyor. Konuyla ilgili bir takım değişiklikler yapılması planlanırken kredi ve bursların geçen sene olduğu gibi yine erken verilmesi bekleniyor.