Umre Vergisi Kaldırıldı

Suudi Arabistan’ın geçen sene uygulamaya başladığı 3 sene içinde ikinci veya daha fazla Umre’ye gidiş nedeniyle uygulanacak olan ek vergi kaldırıldı.

Bu verginin ödemesi yaklaşık 2000 riyal olarak belirlenmişti. Bu durum sonrası Türkiye’den bir kez daha hacıya gidecek olan kişiler bu vergiyi ödemeden giriş yapamıyorlardı. Bu verginin Türk parası ile değeri yaklaşık 1800 tl olarak belirleniyordu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yapmış olduğu girişimler ile bu durum ortadan kaldırıldı. İlk olarak Cuma günü cuma namazında hutbe sonrası duyurulan bir gelişme, Suudi yöenticiler tarafından henüz anlaşma olmadı diye yalanlanmıştı. Daha sonra sürdürülen diplomatik girişimler ile anlaşma sağlandı.

Türkiye’den Arabistan’a yönelik gidişlerde belirgin bir sayı azalmasına neden olan uygulama kaldırıldıktan sonra gidiş ve gelişlerin artması bekleniyor. Suudi Arabistan bu kotayı farklı ülkelere uygulamaya devam edecek.

Türkiye’den önemli sayıda insanın ziyaret ettiği kutsal mekanlar artık özgürce ekstra bir ücret veya vergi ödemeden ziyaret edilebilecek. Türkiye’nin bu girişimi sonrası farklı ülkelerde bu tür girişimler yapabilir, bu konuda yakın zaman yeni gelişmeler olması bekleniyor.

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]