Ümraniye Metrosunda Seferler Başlıyor

Uzun süredir yapım aşamasında olan ve büyük oranda işleri tamamlanan Ümraniye metrosu için geri sayım başladı. Yılbaşından sonra deneme seferleri için çalışmalara başlayacak olan ve Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu ünvanına sahip bulunan metro aktif hale gelecek.

Özellikle Sancak ve ilerisindeki bölgeleri Üsküdar ve buna bağlantılı olarak Marmaray Hattı’na bağlayacak olan metro çeşitli çevre koşulları nedeniyle uzun süredir bitirilememişti. Bölgede yaşayan büyük bir kesimi sıkıntıya sokan çalışmalar artık sonlanmaya başladı.

Uzun süredir beklenen haber bu sabah geldi, yılbaşından sonra kısa süre içinde deneme seferleri başlayacak olan metro ile ilgili kapsamlı bir açıklama daha sonra yapılacak.

İstanbul’un önemli bir bölgesini Marmaray Aksına bağlayacak olan proje bölgede yaşanan trafik sorununu büyük oranda çözmüş olacak. Artık bölgede hareket halinde olan Üsküdar otobüsleri de tarihe karışacak. Bu nedenle trafiğinde rahatlaması bekleniyor. Hem zaman hem de nakit tasarrufu sağlayacak olan proje ile birlikte aylık akbil vs. ile beraber çok uzak mesafeler kısa sürede tek araçla alınabilecek.

İstanbul’da değişim tüm hızıyla devam ederken yeni metrolar için de proje aşamaları devam ediyor.

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]