Uğur Dündar Akparti Seçmenini Neden Blokladı?

ugur-dundar

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım’ın dile getirmesi ile birlikte yakın gelecekte yapılacak olan bir tv programının moderatörü olarak Uğur Dündar ismi telafuz edilmeye başlanmıştı.

Uğur Dündar, Binali Yıldırım’dan gelen bu talep sonrası gayet olumlu bir adım atarak tarafsız olacağı vb açıklamalar ile programı sunmayı kabul ettiğini açıklamıştı.

Fakat aradan geçen süre zarfında bir anda karar değiştirim geri adım attı. Fakat bunun öncesinde binlerce kişiyi twitterdan bloklamış olması da ayrı bir konu olarak gündeme geldi.

Peki Uğur Dündar genellikle Akparti üyelerinden oluşan bu kitleyi neden ve nasıl bloklamıştı?

Bu sorunun cevabı arayan bazı bilişim uzmanları ilgili olayın çeşitli botlar ile yapıldığı iddiasını gündeme taşıdı. Çünkü normal bir şekilde manuel bir yol ile bu kadar kişinin bloklanmasının bir imkanı yoktu.

Fakat devreye giren bazı ellerin ve sistemlerin Twitter API’sini kullanarak bu sisteme entegre olduğu ve belirlenen bazı kelimeler ışığında bloklama işlemlerini yaptığını ortaya çıkardı.

Peki Uğur Dündar ve bu işlemi yapan ekibi hangi kelimeleri filtre olarak belirlemişti. Bu henüz meçhul fakat yaptığımız araştırmalarda belirli söz öbeklerini kullanan kişilerin bloklandığı ortaya çıkarıyor.

Örneğin AKP yerine Akparti diyen kişileri Her şey Çok Olacak yerine Her şey çok daha güzel olacak şeklinde yazılar paylaşanlar gibi…

Toplum mühendisliğini bu sefer yapay zeka ile birleştiren ekibin bu skandalın ortaya çıkma ihtimaline karşı geri adım attığı ve Uğur Dündar’ın da bu yüzden moderatörlük teklifine olumsuz yanıt verdiği iddia ediliyor.

Bazı gerçekler sanırım, seçim sonrasında daha net bir şekilde ortaya çıkacak.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]