Türkiye’nin Kredi Notu Yükseldi

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Türkiye’nin notunu yükseltti. Uluslar arası anlamda değerlendirme yapan firmanın Türkiye’nin kredi notu görünümünü negatif alandan durağa çevirerek yükselttiği görüldü.

Darbe girişim döneminde Türkiye’nin notunu iki aşama birden indiren kurumun bu noktada puan artırımı yapması uzmanlar tarafından olumlu karşılandı. Ama bu durumun beklenen bir aktivite olmadığı kaydedildi.

Uzun zamandır Türkiye ile ilgili büyük sorunları olan ve Türkiye’nin de resmi anlamda tanımadığı kurum için söz savaşı devam ediyordu. Türk yetkililerinin ilgili kurumun notları para karşılığında sattığı ifade sonrasında iletişim kesilmişti.

Türkiye’nin dış borcunun ekonomiye getirdiği risk üzerinde duran firma buna rağmen Türkiye’nin büyümeye devam ettiğini kaydetti. Dolarda meydana gelen artışın devam ettiği ve HDP operasyonları sonrası iyice kontrolden çıktığı görüldü. 3.17 seviyelerine kadar çıkan doların nerede duracağı şu an belirsiz. Ülke olarak sıkıntı bir sürecin için bulunduğumuzun net olarak ifade edilmemesi de doların ateşini artırmaya devam ediyor.

S&P yaptığı not artırımına olağan dışı olarak bakan çevreler, bu adımın ne için atıldığı ile ilgili araştırmalarını sürdürüyor.

 

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]