Türkiye’de Kısırlık Artış Gösteriyor

Türkiye’de yapılan son araştırmalara göre kadın – erkek yani her iki alanda kısırlık oranlarının arttığı görülüyor. Kısırlık genel anlamda, bir yıl boyunca ortaya konan ilişkinin sonucunda gebe kalınamıyorsa kabul edilen bir eksiklik olarak görülüyor. Yani yeni evli ilk birkaç ayda gebelikle karşılaşmaması kısırlık olarak görülmüyor.

İlerleyen teknolojik şartlar ışığında artık kısırlık için de çeşitli tedavi yöntemleri geliştirildi. Kısırlık sadece bir bireyde değil iki bireyi de etkileyen bir faktör olduğu için tedavi iki bireye de uygulanıyor.

Türkiye’nin yanısıra Dünya’da da kısırlık artma efektifleri göstermeye devam ediyor. Bu durumun ana nedenlerinden birisi hormonlu beslenme ve buna bağlı olarak ortaya çıkan genetik anormaliler olarak görülüyor. Bunun dışında yaşamın insanlara yüklemiş olduğu aşırı stres ve buna benzer psikolojik durumlarda gebeliği ortadan kaldırabiliyor.

Ayrıca dış faktörlerden sigara ve alkol kullanımının da çok yüksek seviyelere ulaşması sperm ve yumurtalarda bozulmalara veya hamilelik esnasında gebeliğin sonlanması neden olduğu da ortaya konuyor.

Türkiye’de kısırlık sorunu yaşayan kişi sayısı şu an için 2.6 milyon olarak ifade ediliyor. Yani başka bir ifade ile %17 civarlarına ulaşan kısırlık problemi mevcut. Geçmiş dönemlerde ölçülen değerlerin çok altında sperm sayılarının bulunması da kısırlığı tetiklemeye devam ediyor.

Erkeklerde son 5o yılda %100 artış gösteren kısırlık şu sıralar %45 seviyelerinde bulunuyor. Yani her 100 erkekten 45’i günümüzde kısırlıkla mücadele ediyor. Özellikle doğu bölgelerinde yaygın olarak ifade edilen inanışa göre kadınlar kısırlıkla suçlanırken bu durumda bireylerin her ikisinin de kısırlık üzerinde değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi. Neredeyse eşitlenen kısırlık oranlarında kadın ve erkekler için oranlar bu seviyelerde bulunuyor.

Özellikle obezitenin de kısırlığa yol açtığı belirtilirken her 10 kilonun kısırlığa bir adım daha yaklaşma anlamına geldiği ifade ediliyor.

Okuyoruz.com üzerinde magazin ve sağlık haberleri yapan Hafize halen eğitimini Kültürel Çalışmalar alanında sürdürmeye devam etmektedir. İletişim: [email protected]