Türkiye Büyüme Rakamları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun her sene yapmış olduğu araştırmalardan birisi daha yayınlandı. Son yayınlanan TÜİK verilerine göre Türkiye 2016 yılında %2.9 büyüdü. Kişi başına düşen gelir (GSYH) ise 2016 yılınd 32 bin 676 Türk Lirası oldu. Piyasalardaki beklenti ise ekonominin %2.3 büyüyeceği yönündeydi. Açıklanan veriler ile beraber dolarda düşüş bekleniyor. Bunun dışında borsanın da bugün hızlı bir set yükseliş yapabileceği belirtiliyor.

Türkiye geçen sene 3. çeyrekte darbe girişiminde etkisi ile %1.8 daralırken diğer dönemlerde yükselişe geçmesi ile birlikte iyi bir rakama ulaştı. Bu sene atılan adımlar ile ilgili işsizlik ile mücadelede büyük bir gelişme gösterilmesi bekleniyor.

Yeni senenin rakamlarının da 3 aylık değerlendirmeler şeklinde önümüzdeki günlerde açıklanması beklenirken, Tüik’in farklı araştırmaların sonuçlarını da kısa sürede açıklaması bekleniyor. 2016 rakamlarına göre işsizlik son yılların en yüksek rakamlarına çıkarken Hükümet kanadı attığı adımlar ile işsizlik sorununa çare olmak amacı ile 500 bin kişiye iş vaadinde bulunmuştu.

İlerleyen vadede atılacak diğer adımlar ile birlikte referandum sonrasında oluşacak tablo ile birlikte işsizlik tekrar %10 seviyesinin altını zorlayabilecek. Bu konuda çalışmalar sürerken tüm piyasa şimdilik kısa süre sonra yapılacak olan referandum sürecine kitlenmiş durumda bulunuyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]