Türkiye Bitcoin’in Peşine Düştü

Son günlerde ciddi bir kazandırma potansiyeline ulaşan bitcoin kripto para birimi için devlet inceleme başlattı. İlgili ön raporda mutlaka vergilendirilmesi planlanan bitcoin için çalışmalar devam ediyor. Türkiye içindeki bazı bitcoin borsalarına getirilecek yaptırımlar ile vergilendirilmesi planlanan bitcoinin ateşi kısa süre içinde ülkemiz için sönebilir.

Tüm dünyada kullanılan ve hiçbir ülkede vergilendirilmeyen bitcoin için Türkiye’nin attığı adım ile diğer ülkeler de harekete geçebilir. Geçtiğimiz ay içinde Diyanet’in yaptığı açıklama ile fitili ateşlenen bitcoinin sürekli medya ilgisini üzerine çekmesi ile birlikte Türkiye fiyatlarında inanılmaz bir artış yaşandı. Yurtdışındaki borsalara göre çok daha kırılgan bir yapıda seyreden bitcoin taliplerine çok yüksek miktarda kazançlar sağladı.

Fakat yaşanan gelişmeler sonrasında maliyenin ilgisini çeken durum ile birlikte incelemeler başlatıldı. Hazırlanan ön raporlarda bitcoin üzerinde milyonlarca Türk Lirası’nın aktif olarak kullanıldığı ve kazanç elde edildiği belirlendi.

Yakın gelecekte uygulanacak vergi ile birlikte Türkiye dışındaki borsalara yönelmenin artacağı belirtilirken ayrıca normal bozma teknikleri ile bitcoin ticareti yapanlara gün doğacak gibi görünüyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]