İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk Askeri El-Bab’a Girdi İddiası

Akşam saatlerinde haber sitelerine düşen bazı haberlerde Türk Ordusu’nun ÖSO ile beraber El-Bab’a ilerlediği yönünde çıkan iddialar henüz doğrulanamadı.

Rusya’dan yayın yapan çok dilli haber sitesi Sputnik ise iddiaları daha üst bir noktaya taşıyarak Türk Askeri’nin El Bab’a girdiğini iddia etti. Kentte yaşanan sokak çatışmaları hakkında bilgi veren internet sitesi iddialarının arkasında durduğunu ifade etti.

Bunun yanısıra Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun twitter üzerinden attığı mesajlarda da bu durum kısmen doğrulansa da tam net bilgi verilmedi. Sadece ÖSO’nun El Bab’a yaklaştığı ve operasyon kısa sürede biteceği yönünde ifadeler kullanıldı.

Yaklaşık 100 gündür süren operasyon son günlerde İŞID ile karşı karşıya gelen Türk askerlerinden çeşitli sayılarda şehitler verilmeye başlanmıştı. Dün çıkan bir haberde 300 komandanın bölgeye gönderildiği de ifade edilmişti. Şayet Türk Askerli El Bab’ı ele geçirirse bundan sonraki hedefinin YPG ve uzantıları Fırat’ın doğusuna göndermek olacağı da kulislere sızan bilgiler arasında bulunuyor.

Amerika’nın uzun süredir yürüttüğü Musul operasyonu ile ilgili ise herhangi bir gelişme yok, muhtemelen olarak güvenlik gerekçesiyle geri çekilen ekipler tekrar harekete geçmedi. Türk askeri ise bölgede neredeyse tek başına mücadele ederek ÖSO’ya yol göstermeye devam ediyor.

Onlarca kişinin hayatını kaybettiği bölgede İŞID belasından kurtulmak için gece gündüz çalışmalar yapan Türk Askeri bu konuda kendi geliştirdiği silahlar ile mücadelesini sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Esed’in kontrolünde bölgeden kalkan bir uçak nedeniyle şehitler veren Türkiye o konuda da araştırmalarını sürdürüyor. Rusya ile ortak bir düzlemde mücadeleye başlayan Türkiye’nin bölgenin güvenliği için güvenli bölgelerin oluşturulması gerektiği ifadesi bugünlerde daha çok anlam kazanıyor.

Ayrıca YPG’nin bölgeden dışarı atılması da Doğu’da yaşanan terör olaylarının önünde en büyük engel olarak görülüyor. Belediyelere düzenlenen operasyonlar sonrası Avrupa Birliği ülkelerinden büyük tepki alan Türkiye geri adım atmayarak kararlılığını sürdürüyor.

Amerika’da da çeşitli gelişmeler olduğundan dolayı henüz yeni başkanın oval ofiste çalışmaya başlayacağı dönem bekleniyor. Trump yönetiminin bu konuda ne tür bir adım atacağı belirsiz olsa da, Obama döneminden farklı olacağı da kulislere yansıyan bilgiler arasında yer alıyor.