İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tüketici Hakem Heyetleri İnternet’e Çıkıyor

Tüketici bilgi sistemi yakında aktif hale gelecek. Özellikle yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle tüketici hakem heyetleri ile çok fazla işi olan ve bu iş yükü nedeniyle zaman zaman geri adım atmak zorunda kalan kişiler için büyük bir müjde geldi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yaptığı bir düzenleme ile birlikte bu heyetlere e-devlet üzerinden başvuru yapma imkanı getirdi. İlgili sistem ile birlikte çok fazla zaman harcamadan başvuru yapılabilecek.

Bu durum sonrasında yaşanan özellikle banka sektörünü ilgilendiren konularla ilgili de büyük bir tasarruf sağlanmış olacak. Bankaların bazı kullanıcılarından aldığı ücretlere defalarca düzenleme yapılmasına rağmen yaşanan haksız kazancın önüne geçilememişti. Her seferinde farklı isimler altında alınan ücretler iptal edilse de, iptal işlemleri için ödenmesi gereken bazı ücretler ortaya çıkmıştı. Hatta bu durumda ortaya çıkan fırsatları değerlendiren bazı dolandırıcı şebekeleri kişilerin bilgilerini elde ederek onların alacağı miktarlar için çeşitli vaatlerde bulunup birçok kişiyi mağdur etmişti.

Vekalet aldıkları onlarca kişiyi dolandıran bu şebekeler artık yeni uygulama ile tarih olacak. İnternet kullanma pratiğine sahip herkes başvurusunu 7 gün 24 saat yapabilecek.