Trump’a Suikast Tehditi

Amerika’nın köklü gazetelerinden kabul edilen The Guardian gazetesinin yazarlarından birisi sosyal medya üzerinden yeni Başkan Donald Trump için yayınlandığı mesajlar yüzünden işinden olmak üzere bulunuyor.

Seçim sarhoşluğu etkisinde Başkana suikast zamanı geldi şeklinde bir ifade kullanan Monisha Rajesh, hakkında soruşturma başlatıldı. Monisha tüm sosyal medya hesaplarını kısa süre içinde kapatsa da kendisine yöneltilen tepkilerin önüne geçemedi.

Başlayan protestolar neticesinden gazetenin yazarla ilişiğini kesmesi bekleniyor. Amerika’da bu tür olaylar sonrasında yaşanan soruşturma faaliyetleri çok meşhur olarak kabul ediliyor. Genel olarak Türkiye’yi suçlayan Avrupa ülkeleri ve Amerika kendi ülkelerinde gerçekleşen bu hadiseler için yorum yapmaktan kaçınıyor.

Özellikle bazı ünlü isimlerinde facebook, twitter ve instagram üzerinden yayınladığı şiddet içerikli mesajlar ile ilgili de bir çalışma yapılması bekleniyor. Eleştiri sınırlarını zorlayan isimlerin arasında Robert De Niro’da var. Seçim sonrası sessizliğe gömülen ünlü oyuncu seçim döneminde Trump’a çok büyük hakaretlerde bulunmuştu. Bir mesajında yumruklamak istediğini de belirtmişti.

Amerika’da günlerdir yaşanan sokak olayları da zirveye tırmanmaya devam ediyor. Ölü sayısı henüz açıklanmazken olayların henüz durulmadığı belirtiliyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]