Trans Yağlara Yasak Geliyor

Sağlık Bakanlığı yakında atacağı bir adımla trans yağlarının tamamının kullanımı yasaklamayı planlıyor. Birçok ürünün içinde bulunan ve sağlık için çok zararlı olan bu yağların yasaklanarak artık ürünlere konulamayacağı kaydediliyor. Cips ve benzeri ürünlerin için çok yüksek miktarlarda bulunan bu yağların hakkında araştırmalar sürüyor.

Trans yağların sağlık açısından en büyük zararı obeziteye yol açması olarak görülüyor. Bu yağların genel anlamda sıfıra kadar indirilmesi ile Sağlık Bakanlığı tuz ve şekerden sonra yeni bir üründe de çalışma yapmış olacak. Kişilerin kullanımından vazgeçemediği ve her türlü fast food ürünün içinde yer alan bu maddenin hem kalp rahatsızlıklarına hem de şeker problemlerine yol açtığı biliniyor.

Hazır gıdaların raf ömürlerini uzatmak için içine eklenen bu gıdaların obeziteye bağlı olarak diyabet, kolestrol ve karaciğer rahatsızlıklarına yol açtığı bilindiği gibi son araştırmalarda da parkinson gibi daha vahim hastalıklara yol açabildiği de kanıtlandı.

Yasaklanma sonra hazır gıda tüketiminin azalacağını hesaplayan bakanlık bu sayede bireylerin daha sağlıklı bir yaşam süreceğini kaydetti.

 

Okuyoruz.com üzerinde magazin ve sağlık haberleri yapan Hafize halen eğitimini Kültürel Çalışmalar alanında sürdürmeye devam etmektedir. İletişim: [email protected]