TMSF Kefillere de Uzanacak

TMSF yeni çıkarılan 678 sayılı KHK ile Fetö ile ilişki içinde olup bağlantıları bulunan ve el koyulan firmalarda kefil konumunda bulunanlardan zararları tazmin edebilecek.

Ayrıca ilgili şirketlerin alacaklı olduğu ile ilgili de el koyma gibi yetkilere sahip olacak. Başka bir ifade ile şirketleri alacaklı gösterip para kaçırma işlemleri için önem alınmış olacak.

Yapılacak olan değerlendirmeler ile Fetö ile bağlantılı kurumlarda kefil konumunda bulunan iş adamları ile ilgili bazı gelişmeler olacak. Bu gelişmeler sonrasında özellikle Kalkavan gibi isimler hakkında gözaltı kararlı çıkabilir. Henüz Türkiye’de devletin içerisinde yer alan fetöcüler tam olarak temizlenemediği için Fetö operasyonlarında beklenen tam sonuç alınamıyor. Yakın bir zaman çözülen yeni bylock listeleri ile ilgili yapılacak olan operasyonlarda çok sayıda kamu görevlisinin görevden alınması ve yeterli güvenliğin sağlanması bekleniyor.

Geçmiş dönemlerde fetö ile ilişkili olup 17/25 Aralık sonrasında bağlarını tamamen koparmış konumda olanlar görevlerine iade edilmeye devam edecek. Fakat bu süreç sonrasında Fetö ile halen bağlantıda kalan ve bylock gibi iletişim araçlarını kullanan kişiler hakkında çok daha büyük davaların açılabileceği kaydediliyor.

Fetö’ye mensup kişiler arasında infiale yol açan bylock listeleri sonrası kayıtlara Fetö’nün para karşılığı bylock bilgilerini satın almak istediği şeklinde bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Yurt dışındaki fetöcüler aralarında konuştukları bazı görüşmeler Mit’in takibine takılmaya devam ediyor.

 

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]