Teog Günü Başladı!

Ortaokul öğrencileri için hayati bir önem taşıyan ve lise eğitimleri için puan sağlayan TEOG sınavları bugün başladı. Birinci günde 93 binden fazla salonda öğrenciler ter dökecek. Ayrıca yurt dışında 7 ülkede de sınav yapılıyor. Sınav tüm merkezlerde aynı anda yapılacak şekilde zamanlandı. Bugün öğrenciler 3 adet oturuma girecek. Oturumda yer alan sınavlar 20 sorudan oluşuyor. Bugünün sınavları ise Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden yapılacak.

Öğrencilere 20 soru için her oturum da 40’ar dakika süre verilecek. Şu sıralar ilk oturum tamamlanmak üzere, öğrenciler Türkçe sınavında çalışmalarına devam ediyor.

 

Türkiye’de özellikle değişen eğitim sistemi sebebiyle sınavlara bölünen tek sınav uygulaması öğrencilerin psikolojik olarak sınava daha hazır olmaları için çeşitli süreçler içinde yapılıyor.

Genel anlamda öğrenciler için çok önemli TEOG sınavı sonuçları da yerleşme puanlarını çok etkiliyor. Tabi bunun dışında farklı bazı puanlama şekilleri de kullanılıyor.

Sınavda ayrıca yanlışlar doğru puanları götürmüyor. Bunun yerine öğrencilere yapabilecekleri her soruyu yapmaları söyleniyor. Bu durum hakkında uzmanlar farklı görüşler belirtmeye ise devam ediyor.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.