Teknoloji Startupları Neden Batıyor?

Geçtiğimiz günlerde forbes dergisinde önemli bir infografik yayınlandı. Bu infografik yeni kurulan teknoloji startuplarının neden battığı ile ilgiliydi. Yani Türkiye’de de büyüme trendine giren hatta moda olan girişimler neden batıyor bunu incelemişler. Şimdi oradan yararlanarak size bir liste yapmak istiyorum.

Öncelikle startuplar, market ihtiyacı olmadığından batıyor. Yani siz mükemmel bir ürün geliştirseniz önceki ürünlerin 10 katı daha iyi ürün yapsanız da böyle bir ihtiyaç yoksa satamıyorsunuz veya yatırım alamıyorsunuz, bu durum startupların batmasının neredeyse yarısının batmasına daha gün ışığı göremeden ölmesine neden oluyor.

İkinci mevzu ise girişimleri parasızlık bitiriyor. Yani siz yola çıkarken 10000 tl olarak belirlediğiniz masraflar daha yolun yarısındayken paranızı bitiriyor ve artık ölüm vadisine varıyorsunuz. Bu durum da çok büyük etken batma da…

Bundan sonraki gerekçeler ise çok farklı, mesela takımı yanlış kurmak, rakiplerin karşısında mücadele edememek batmanın nedenlerinden birisi ama en büyük etkenler değil.

Fiyatlandırma hataları, kötü ürün, kötü çalışma, müşterileri görmezden gelme sanıldığı kadar batış nedeni değil.

Yanlış zamanlama, yanlış konumlandırma, odak kaybı, yatırımcı anlaşmazlıkları da batış nedenlerinde daha alt segmentte yer alıyor.

İnsan en son sıralamalarda da kendi vazgeçiyor, enerjisini kaybediyor, tutkusunu yitiriyor. Veya pivot edelim derken tamam göçüyor.

Şimdi bu yazdıklarımı toparlarsak, startupların büyük bir kısmı bu nedenlerle yatıyor fakat, batabilmek için öncelikle bir şey yapmak lazım. Mesela dün gece uyumadan önce tuvalete gittiğinizde düşündüğünüz projeye bir startup değil, veya para verip aldığınız ama üzerine hiçbir şey koymadığınız websitesi de değil. Bence başarısız olmak için ortada birşey olması lazım, inanın ki başarsız olabiliyorsanız ilk maçı kazandınız, belki 3 belki 5 belki 7 denemeden sonra mutlaka başaracaksınız!

Deneyin görün derim.

Okuyoruz Haber'in politika ve teknoloji yazarı. Eğitimini doktora seviyesinde sürdüren ve her daim iletişimin ortasında yaşayan yazarımız size Türkiye'nin panaromasını çekiyor. iletişim adresi : [email protected]