Sülük Tedavisinde Devrim

Fırat Üniversitesi bünyesinde yapılan çalışmalar üretilen ve tıbbi sülük adı verilen sülük çeşit tüm dünyaya şifa dağıtacak. Özellikle eskilerin çok kullandığı bir tedavi yöntemi olan sülük tedavisi teknoloji ile harmanlanarak şifa kaynağı haline getirildi.

Bataklık alanlarda keşfedilen ve gerçek adı “Hirudo suluki” olan sülük türü diğer sülüklerden farklı bir renge sahip bulunuyor. Ayrıca oluşumundan kaynaklanan yapı ile daha iyi kan emici özelliğine sahip olan bu sülükler salgıladıkları biyo maddelerle de şifa dağıtabilecek.

Dünya genelinde nesli tükenmek üzere olan türün geniş bir teknoloji ile üretilmesi ve önce Avrupa’ya sonra tüm Dünya’ya ihraç edilmesi planlanıyor.

26 Ağustos tarihinde resmi kayıt altına alınan sülükle ilgili çalışmalar sadece bununla da sınırlı değil. Aynı zamanda üretim teknolojileri içerisinde yeni türlere de imkan sağlanabileceği konuşuluyor.

Toplumda iyileştirici olarak isimlendirilen sülükler, özellikle alternatif tıpın çok meşhur olduğu Çin’de de yaygın olarak kullanılıyor.

Kan emme sırasında vücuda verdiği bioaktif maddelerle normalin çok üstünde bir iyileştirme tekniğine sahip olan yeni tür sülükler için ilerleme kaydediliyor.

Okuyoruz.com üzerinde magazin ve sağlık haberleri yapan Hafize halen eğitimini Kültürel Çalışmalar alanında sürdürmeye devam etmektedir. İletişim: [email protected]