İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Spotify Büyük Zarar Etti

2016 yılı için açıklanan rakamlarda Spotify’in başı büyük bir zarar ile dertte görünüyor. 2.9 milyar euro gelir elde etse de, şirket 349 milyon euro zarar açıkladı. Bu durum Spotify için tehlike çanlarının çaldığını gösteriyor. Telif hakları nedeniyle çok yüksek miktarlarda ödeme yapan ve aynı geliri sağlayamayan kuruluşun bir süre sonra gözden geçirilebileceği ve hizmetlerine son verebileceği iddia ediliyor.

Spotify uzun süredir yayında olan ve çok büyük bir arşive sahip olan bir internet sitesi olarak göze çarpıyor. Daha sonra sisteme katılan büyük oyunculardan Youtube ve benzeri firmalarda 5 milyar euro büyüklüğünde bu pazardan pay almaya devam ediyor. Fakat Youtube’nin müzik dışında çok daha büyük gelir kalemleri olduğu ve arkasında Google gibi bir değerin bulunması nedeniyle sıkıntıları bertaraf etmesine karşın Spotify’da durumlar iyi gözükmüyor.

Yaklaşık 1 milyar kişiye ulaşan online müzik dinleme aralığı nedeniyle hem gelir hem de gider kalemlerinde yaşanan ani değişimler, Spotify’i yakın gelecekte yolun sonuna getirebilir. 2017 yılı bu durum için en belirleyi etkenlerden birisi olacak gibi görünüyor.