Soğuk Savaş Çanları Çalıyor

Amerika’da yaşanan bazı gelişmeler tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Donald Trump’un göreve gelmesine az bir süre kala başlatılan bazı soruşturmalar nedeniyle büyük bir siyasi sıkıntı yaşanmaya başladı.

Bu gelişmelerin en büyük muhattabı Rusya gibi gözükse de Türkiye’nin de büyük resmin içinde yer alan ülkelerden biri olduğunun altı çiziliyor.

Hafta başında Türkiye ile başlatılan restleşmelerin “nokta” diyaloguna kadar inmesi ve dün Amerika’nın verdiği Rus diplomatlar sınır dışı edilmesi kararı sonrası Dünya yeni bir soğuk savaş üçgenine girmeye başladı. Rusya’nın az önce yaptığı açıklamalarda rus diplomatlara uygulanan aynı durumun kendi ülkelerinde yer alan Amerikalı diplomatlara da uygulanacağı belirtilirken, Rusya’nın elçilerine yönelik saldırgan tutum da devam ediyor. Dün akşam gelen bir diğer haberde İsrail’de zehirlenen Rus Büyükelçi’nin de durumunun ağırlaştığı belirtildi.

Geçtiğimiz hafta Türkiye’de FETÖ bağlantılı bir operasyon ile öldürülen Rus Büyükelçi konusunda da büyük gelişmeler yaşanıyor. Olayın ardındaki sır perdesinin aralanması ve saldırganın %100 FETÖ ilişkili çıkması üzerine konunun Amerika’ya uzanması nedeniyle de büyük bir tehlike ortaya çıktı.

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkileri bozmaya yönelik bu operasyonun altında Amerika’nın olduğu konusunda büyük bir izlenim oluşması üzerine Amerikan yetkililerin kontrolü kaybetmeye başladığı görüldü. Kısa süre içinde Türkiye ve Rusya’nın verdiği tepkilerin soğuk savaş düzlemine kayması bekleniyor.

Bunun dışında Türkiye ve ABD arasındaki PYD kavgası da su yüzüne çıkmış durumda bulunuyor. PKK ile bağlantılı terör örgütüne destek verilmesi nedeniyle Türkiye’nin de bölgede kurulacak olan KÜRT kantonu karşısında tüm gücüyle saldırıya geçeceği belirtiliyor. Haftalar öncesinde Rakka’ya başlatılan operasyonun durdurulması da Amerikan’ın bu konuda Türkiye’den farklı düşündüğü göstermeye yeterli bir kaynak olarak kayıtlara geçmiş durumda bulunuyor.

Yeni yıl dünya çapında birçok değişimin habercisi olduğu gibi taşları da yerinden oynatacak bir dönemi aralayacak gibi görünüyor.

Okuyoruz Haber'in politika ve teknoloji yazarı. Eğitimini doktora seviyesinde sürdüren ve her daim iletişimin ortasında yaşayan yazarımız size Türkiye'nin panaromasını çekiyor. iletişim adresi : [email protected]