Sınavsız Önlisans Haberlerine Yalanlama

Bazı medya kuruluşları tarafından dün ortaya atılan sınavsız önlisans geçişi başlıklı haberler için YÖK yazılı bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada böyle bir çalışmanın olmadığı önlisans ve lisans okumak için öğrencilerin yapılan sınavlara girmesi gerektiği belirlendi. Ülke genelinde yayın yapan bazı basın kuruluşları tarafından haberleştirilen bu iddialar üzerine  öğrencilerin motivasyonları da kötü etkilendi.

Sınavsız giriş yapabilme ihtimali üzerine derslere çalışmaması gerektiğini düşünen bazı öğrenciler bu durumu sosyal medyadan kutlamıştı. Fakat gerçeğin böyle olmadığı ortaya çıktı. YÖK’ün giriş sistemi ile ilgili yakın vadede herhangi bir değişiklik planı bulunmadığı belirtilirken haberlerde geçtiği gibi MEB ile ilgili bu konuda görüşme yapılmamaktadır denildi.

YÖK’ün duyurmadığı herhangi bir çalışmanın geçerli olmadığı ve öğrencilerin bu konuda çalışmalarına ara vermeden devam etmesi gerektiği belirtildi. Genel anlamda sınavların yaklaştığı şu süreç içerisinde Mart ayında yapılacak olan sınava da az vakit kaldı. 12 Mart tarihinde yapılacak YGS’ye yaklaşık 82 gün kalması nedeniyle çalışmalarına devam etmesi gereken öğrencilerin bu tür duyurulara aldırmaması ve programları dahilinde çalışmalara devam etmesi gerekiyor.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.