Şimdi de Yerli Tren Geliyor

Türkiye’de yerli ve milli politikalarda yeni adımlar atılmaya devam ediliyor. Yerli otomobil için tarihlerin belli olmasından sonra yerli lokomotif için de adımlar atıldı.

Yeni babayiğitler olarak adlandırılan Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ), TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bir araya gelerek kurdukları ekip ile birlikte prototip hazırlamak üzere çalışmalara başladı. Bakan Faruk Özlü’nün öncülüğünde sessiz sedasız başlatılan çalışmalar ile birlikte Türkiye yakın zamanda yerli lokomotifine kavuşabilir.

Bu çalışma ile Türkiye’nin ilerleyen yıllarda harcama yapması beklenen 4 milyar dolarlık kaynağında ülke içinde kalması planlanıyor. Türkiye’nin yerlileşme hareketlerinin en önemli öncülerinden birisi olan Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın bir zamanda bu konuda da bir açıklama yapması bekleniyor.

Türkiye’nin dışa bağımlılığını uzun vadede bitirecek olan bu tür projelerin devlet tarafından desteklenmesi ve geliştirilmesi konusunda herkes hem fikir, çalışmaların büyük bir hızla devam etmesi bekleniyor. Ayrıca yerli tren elektrik enerjisi ile çalışacak.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]